Co mě zajímá v lednu

11. ledna 2016 v 15:27 | Vlaďka |  Lifestyle
Dnešní článek na téma Co mě zajímá v lednu, aneb mých několik lednových tipů.

Filmů o osudových ženách není nikdy dost. Přiznám se, že v lednu jsem měla v plánu navštívit dvě premiéry, ale matka míní, dítě, i to nenarozené, mění, takže nejspíš neuvidím ani jednu. První film je dokument od mé oblíbené režisérky Heleny Třeštíkové - Zkáza krásou, který měl premiéru v minulém týdnu. Film vychází z rozhovoru, který se odehrál před dvaceti lety mezi režisérkou a herečkou, dle recenzí se jedná o ucelenou kinematografickou tvorbu dotvořenou dobovými záběry, které nám byly dosud neznámé. Za mě obrovská zvědavost.

Druhý je celovečerní film režiséra Filipa Renče - Lída Baarová, který si odbyde svou premiéru 21. ledna. V jednom z rozhovorů režisér prohlásil, že film nosil v hlavě patnáct let, než se podařilo jej realizovat. V hlavní roli se představí Táňa Pauhofová.


Snacha Heleny Třeštíkové Radka je pro mě nedávným velmi příjemným objevem. Právnička, maminka dvou malých dětí, blogerka a spisovatelka je pro mě nadějným zjevením české soudobé literatury a přiznám se, že její kniha, mimochodem po prvním vydání beznadějně vyprodaná, To prší moře je knihou, kterou nepustítě z ruky a tajně ji v noci budete číst pod lampou, jen, abyste se dozvěděli jak dopadne osud Hanky, která se pere s ranami osudu a kterou máte chuť občas vyliskat, občas si zapláčete, obzvlášť pokud s vámi cloumají těhotenské hormonyPlačící Pžiznám se, že pro mě jsou inspirující i mateřské postřehy, kterými Radka Třeštíková pravidelně zaplavuje facebook.


A teď trochu z jiného soudku. 2. ledna odstartovala Tříkrálová sbírka, akce pořádaná Charitou České republiky. Koledování má hlubokou tradici, kdy dříve chodily chudé děti převlečené za Tři krále a přinášely požehnání do domovů. Požehnání králů mělo ochraňovat příbytky lidí, kteří děti obdarovávali sladkostmi a malými dary. Po revoluci bylo obnoveno koledování v roce 2000 a obzvláště u nás na Slovácku se setkává s velkou oblibou. Výtěžek putuje zejména potřebným rodinám, dětem, seniorům právě v té lokalitě, kde byly peníze vybrány a dále pak na činnost některých sociálních služeb, pořízení vybavení a pomůcek pro nemocné a potřebné. Pro mě je to krásná tradice, několikrát jsem osobně byla vedoucí skupinky koledníků a několikrát jsem sama maminkám samoživitelkám v nouzi, do které se dostaly ne vlastní vinou, doporučila možnost získání financí právě z výtěžku Tříkrálové sbírky. Mějme tedy otevřená svá srce a domovy pro tyto koledníky.


Nevím, jak to máte vy, ale já pokud cestuji, což teď bohužel nejde, ráda na cestách poznávám nové kavárny jako milovnice kávy. Kromě kávy a způsobu přípravy si vždy všímám zařízení kavárny, obsluhy, nabízeného sortimentu a lidí, kteří v kavárně sedí a do ní přicházejí. Pro mě to vždy bylo místo na čtení, relax, ale i psaní diplomky, standardů apod. A co říkám na děti v kavárně? Mě rozhodně neruší více, než senior na mě najíždějící s vozíkem v Kauflandu. Takže buďme k sobě tolerantní a shovívaví, vždyť každý věk a každé životní období má své kouzlo a je hloupost nechat si ho protéct mezi prsty.
Hezké chvíle v kině, knihovně, vaší oblíbené kavárně, či jinde
přeje
VlaďkaÚžasný

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Knizni-web.blog.cz Knizni-web.blog.cz | 15. ledna 2016 v 10:12 | Reagovat

:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama